Hamile Yogası

"Bir çocuk doğduğu anda bir anne doğmuş olur" - Osho

Hamile yogası, bu dönemini zihnen, bedenen ve ruhen rahat geçirmeniz için keyifli ve etkili bir çalışmadır. Hamilelik süresince değişen dönemlere uygun yoga hareketleri nefesle birlikte bedeni aktif tutar. Aktifliği sağlayan pozlar bedeni güçlendirirken nefes ve meditatif çalışmalar kişiyi dinlendirir.

Hamilelik dönemi öncesi-boyunca-sonrası olarak farklı ihtiyaçlar oluşan dönemlere uygun çalışmalar kişiyi bulunduğu dönem içinde rahat ve özgür hissettirir. Doktor onayı alındıktan sonra, gebeliğin 12. haftasından itibaren hamile yogasına başlanabilir.

Gebelik dönemi üç aylık periyotlarla; üç trimester’den oluşur.  Gebeliğin 40 hafta (9 ay ve 10 gün) olduğu düşünülerek ilk trimester 12 haftanın sonuna kadar olan süreyi kapsamaktadır. Gebelikteki trimester’lar aşağıdaki şekilde dönemlere ayrılırlar;

  • 1-13 haftalar arasını, 1. trimester
  • 14-26 haftalar arasını 2. trimester
  • 27-41 haftalar arasını 3. trimester

Hamilelik süresince; yoga akışları, sırtı, kolları, bacakları güçlendirecek ve bedeni esnetip rahatlatacak şekilde ilerler. Bebeğe alan yaratacak ve doğuma hazırlayacak şekilde kalça, pelvis için rahatlatıcı pozlar üzerinde durulur.

Kaslarda olası gerginlik, stres ve yorgunluk halinden kurtulup; açık, rahat, esnek ve güçlü bir bedene dönüşüm sağlanır. Beden hafifler böylelikle hareket özgürlüğü de sağlanmış olur.
Hamilelik süresince yoga akışları, anne ve bebek arasında bir İletişim sağlar. Anne ne kadar rahat olursa bebek de o kadar huzurlu olur bağlantısını kanıtlar. Sinir sistemini olumlu yönde etkiler. Kan dolaşımını rahatlatır. Rahat bir uyku için önce hareket sonrasında nefes ile rahatlama önemlidir.

Nefes çalışmaları ve farkındalığı doğum esnasında çok önemli rol oynar. Hamile yogası sayesinde anne kendini sakin, rahat, güçlü hissettikçe hazırlık süreci sağlıklı ve keyifli geçer.

Hamile yogası - Selin Koldaş

X