Sporcular için Yoga

"Hayallerinin peşinde koş, bir gün mutlaka yorulacaklardır. " - Paul Auster​

• Yenilenmeye, toparlanmaya destekleyici etkisi: Birçok spor dalında sporcuların kas dokularında laktik asit oluşur. Laktik asit atılmadığı taktirde uzun vadede performansı olumsuz etkiler. Yoga uygulaması kas dokularında oluşan laktik asidin atılmasına yardımcı olur. Sporcular için gerekli ve önemli olan uyku düzenini destekleyerek uyku kalitesini artırır.

• Denge artırıcı ve sakatlıkları önleyici etkisi: Birçok spor dalında belirli hareketlerden dolayı bedenin bir tarafı daha baskın şekilde çalışır. Bu nedenden ötürü iskelet kas dengesizlikleri oluşarak kronik yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Yoga pozları bu tip olası dengesizlik ve sakatlıkları önleyici bir önlem taşımaktadır.

• Biyomekanik güçlenme ve enerji akışıyla iyileştirme özelliği: Sporcuların hedefi yeterli enerji akışı ile maksimum performans sağlamaktır. Yoga uygulamaları esnekliği artırır ve eklem hareket açıklığı kas gerilimini azaltarak biyomekanik güçlenme sağlar. Bu güçlenme, spor esnasında kullanılan hareketler için gereken enerji ihtiyacını azaltır. Sporcuya yüksek performans sağlar.

• Beden farkındalığını ve odaklanmayı geliştirme özelliği: Yoga fiziksel ve zihinsel denge sağlar. Beden duruş ve hareketlerine derin bir farkındalık getirir. Yoga, nefes teknikleri ve merkez odaklılıkla akan bir pratik olduğundan sporcular için antrenmanlar, yarışma/maç sırasında etkili bir araçtır. Aynı zamandan stresi azaltan etki yaratır.

• Nefes fonksiyonuna olumlu etkisi: Yoga aynı zamanda nefes egzersizi olduğundan nefes alma-verme mekanizmasını ve akciğer kapasitesini artırıcı özelliğe sahiptir. Odaklanılan nefes çalışmaları tüm nefes fonksiyonlarının, diyaframın ve kaburgalar arası kasların, maksimum gelişimini şağlar. Akciğer sağlığı sporcular için hayati önem taşır.

Sporcular için yoga- Selin Koldaş

X